Krátce z historie

Organizace vznikla 3. 9. 2008 a ke dni 1. 1. 2009 převzala poskytování sociálních služeb příspěvkových organizací, jejichž zřizovatelem bylo Statutární město Ústí nad Labem - Denního stacionáře Úsměv, Domova pro osoby se zdravotním postižením Hliňany, Domova pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa, Domova pro osoby se zdravotním postižením Trmice a Domova pro osoby se zdravotním postižením Všebořice.

V letech 2010 až 2014 proběhla transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením Hliňany, poskytování sociálních služeb DOZP Hliňany bylo k 31. 12. 2014 ukončeno. Více informací na stránce Projekty/Transformace DOZP Hliňany.

Zařazení DOZP Hliňany do projektu transformace nastartovalo změny i ve všech dalších zařízeních tzv. deinstitucionalizaci. Ve všech stávajících domovech došlo k vnitřním úpravám a z „oddělení“ se staly domácnosti, kde žije 5 – 8 klientů a pracuje tu stálý tým zaměstnanců. Nebyla to ale jen změna prostředí, ale hlavně změna ve způsobu poskytování služeb.  Klienti žijí ve svých domácnostech, které se podobají běžným – klienti zde bydlí v jedno až dvoulůžkových pokojích, mají zde svůj obývací pokoj, kuchyň i sociální zařízení.  Za ostatními aktivitami či službami, pokud jim jejich zdravotní stav dovolí, odcházejí mimo svou domácnost (škola, terapeutické dílny, práce, nákupy, kultura, sport, úřady… ), sami si určují, co budou dělat ve svém volném čase… jak a kde budou žít.

Jakými změnami naše služby v rámci transformace a deinstitucionalizace prošly?

Rok 2011
 • vznik služby Sociálně terapeutické dílny ve středisku DS Úsměv
Rok 2013
 • zánik služby Týdenní stacionář v DOZP Všebořice a v DOZP Severní Terasa (překlopení míst na službu DOZP)
Rok 2014
 • ukončení poskytování služeb v DOZP Hliňany
 • vznik služby chráněné bydlení v Teplicích pro 12 klientů a její začlenění do střediska DOZP Všebořice
 • 12 klientů z DOZP Hliňany začleněno do služby chráněné bydlení ve středisku Severní Terasa (služba poskytována v pronajatých prostorech od společnosti Helias, o. p. s.)
 • vznik dvou domácností se zvýšenou mírou podpory pro 12 klientů a jejich začlenění do střediska DOZP Trmice
Rok 2018
 • dětská domácnost (pro 5 dětí) je poskytována mimo hlavní budovu DOZP Všebořice – v rodinném domě v ulici Štursova, Ústí n. L.
Rok 2019
 • sloučení služby denní stacionář Úsměv a denní stacionář Severní Terasa – služba poskytována ve středisku DOZP Severní Terasa
Rok 2020
 • služba chráněné bydlení Teplice poskytovaná pod střediskem DOZP Všebořice se stává samostatným střediskem – Chráněné bydlení Teplice
Rok 2022
 • druhá dětská domácnost (pro 5 dětí) je poskytována také mimo hlavní budovu DOZP Všebořice – v rodinném domě v ulici Bratří Čapků, Ústí n. L.
 • opuštění pronajatých prostor ve společnosti Helias, o. p. s. (klienti se přestěhovali do stávajících služeb)
 • služba Chráněné bydlení Teplice se rozrostla o další místo poskytování služby pro 11 klientů – o nové byty na adrese Mikoláše Alše, Teplice

Trochu jsme stavěli, trochu jsme přestavovali, hodně opravovali, taky jsme se několikrát stěhovali… někdo by řekl, že už to stačí a že už si chvíli dáme pauzu a zůstaneme na svých místech.  Pokud má DOZP Ústí nad Labem nějakou jistotu, tak je to jistota změny. Ta nese příležitosti ke zlepšování, posunu a růstu. A že se některé změny nejeví hned k lepšímu… že přidělávají práci… že je s tím spousta starostí… že se to všem hned nelíbí… a že budeme dělat chyby? Tak to je dost pravděpodobné, jsme stále na cestě a pořád se učíme. Už na začátku naší „cesty změn“ jsme si řekli, že chceme všem našim obyvatelům, dětem i dospělým, umožnit vést život co nejpodobnější životu běžnému a tak musíme tento směr udržet až do konce… vytrvale, systematicky... pořád je co zlepšovat, pořád je toho dost, co se můžeme naučit… od sebe navzájem.
 

Současnost

Jednotlivá zařízení - kapacita/volná místa

Zařízení

Sociálně terapeutická dílna Úsměv

Domovy pro osoby se zdravotním postižením

Chráněné bydlení Teplice

Celkem kapacita

Sociální služba

Severní Terasa

Trmice

Všebořice

§43 Podporované bydlení

 

 

3 / 2

 

 

3

§46 Denní stacionář

 

13 / 0

 

 

 

13

§48 Pobytová služba

 

24 / 0

24 / 0

25 / 0

 

73

§51 Chráněné bydlení

 

7 / 0

 

18 / 0

23

48

§67 Sociálně terapeutické dílny

22 / 0

 

 

 

 

22

Celkem

22

44

27

43

23

159